Obec HOSTAŠOVICE

OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA

Vyhláška číslo 1/1995

 

REGULATIVY ÚZEMNÍHO ROZVOJE

OBCE HOSTAŠOVICE

 

Zastupitelstvo obce Hostašovice se usneslo na svém 1. mimořádném zasedání dne 27.června 1995 vydat v souladu s ustanovením § 16 zákona číslo 367 / 1990 Sb. o obcích , ve znění zákona číslo 410 / 1992 Sb. a zákona č. 68/1993 Sb. a podle §29 odst.2 zákona č. 50/1976 Sb. o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů tuto obecně závaznou vyhlášku:

Část I.

Úvodní ustanovení

Článek 1.

Účel vyhlášky.

1.Vyhláška vymezuje závazné části územního plánu vesnického sídelního útvaru Hostašovice, schváleného 1. mimořádným,zastupitelstvem obce Hostašovice dne 27.6.1995 v regulativech územního rozvoje Hostašovic

2.Vyhláška stanoví funkční a prostorové uspořádaní území a podmínky jeho zastavitelnosti, vymezuje místní územní systém ekologické stability a veřejně prospěšné stavby.

Článek 2.

Rozsah platnosti.

Vyhláška platí pro obec Hostašovice, vymezenou hranicí katastrálního území Hostašovice o rozloze 926 ha.

Časový horizont územního plánu vesnického sídelního útvaru Hostašovice je dán jeho návrhovým obdobím do roku 2010. Výchozí stav vykazuje skutečnost roku 1994.

Část II.

Základní zásady uspořádání území.

Článek 3.

Urbanistická koncepce

1. Při rozvoji vesnického sídelního útvaru Hostašovice bude postupováno v souladu s nadřazenými územně plánovacími dokumentacemi, budou respektovány podmínky ochrany zvláštních zájmů zdrojů vod a přírody dle § 126 zák. č. 50/1976 ve znění pozdějších předpisů, možnost realizace průtahu nadřazeného vedení technické infrastruktury, uvedené v ÚPN SÚ Hostašovice.

2. V území je potřebné zajistit zejména možnosti realizace centra obce, dopravních tras a vedení technické infrastruktury spolu se specifickým občanským vybavením, podporujícím rozvoj obce.

3. Využití území podle jednotlivých funkcí, prostorové regulativy, jakož i zásady řešení dopravy a technického vybavení jsou stanoveny dle schválené urbanistické koncepce, vyjádřené v hlavních výkresech územního plánu v měřítku 1 . 2 000, kterými jsou:

1.2 Regulační plán využití území.

1.3 Návrh technické vybavenosti.

1.4 Návrh dopravy.

1.5 Návrh dopravy.

v rozsahu dále specifikovaném.

Článek 4.

Obecné zásady regulace území.

1. Funkční zóny.

Rozsah a rozvržení navržených funkčních zón je znázorněno na výkrese

1.2 - Regulační plán využití území.

Řešené území ( katastr ) je urbanisticky členěno na:

A)         Souvisle zastavěné území - urbanizované zóny

B)          Volná krajina - neurbanizované zóny

A - Souvisle zastavěné území.

BI         Zóny individuálního bydlení ( rodinné domky).

              Zahrnují plochy zastavěné převážně rodinnými domky.

             

V těchto zónách je nutno respektovat následující zásady:

- dodržovat zásady prostorové regulace

- nové rodinné domky realizovat převážně na nově navržených plochách.

- na plochách stávající obytné zástavby rodinných domků realizovat pouze stavby s doplňkovou funkcí ( drobné stavby ) za podmínek stanovených obecním úřadem a ostatní se souhlasem stavebního úřadu.

- v rámci zóny mohou být povolovány i stavby k provozování živností a komerční činnosti nevýrobního charakteru, které budou vázány průkazem nezávadnosti na okolní zástavbu.

- u nových staveb v zóně, stejně jako u dostaveb, přestaveb a nástaveb je nutno respektovat okolní zástavbu jak situačně ( stavební čára, odstupy ) tak hmotově ( výška římsy, tvary střech ).

- nové rodinné domky řešit jako samostatně stojící, příp. jako dvojdomky. Výšky objektů 1. až 2. NP navrhovat s ohledem na okolní zástavbu. Všechny rodinné domky budou mít šikmé střechy. Nutno dodržovat tvarovou příbuznost a převažující směr hřebenů střech. Garážování neřešit samostatnou garáží, ale umístěním v dispozici rodinného domku.

- před realizací nových obytných staveb bude proveden podrobný radonový průzkum.

- respektovat ochranná pásma všeho druhu.

- při projednání konkrétních investic si referát obrany a ochrany Okresního úřadu v Novém Jičíně vyhražuje právo, možnost řešit stavby s dvouúčelovým využitím, jako stálé protiradiační úkryty s nuceným větráním.

O - zóny občanského vybavení

Zahrnují plochy stávající i nově navržené občanské vybavenosti. Nepočítá se zde s výstavbou obytných objektů, mimo byty vlastníků, nebo správců.

Nutno se řídit zásadami:

- zóny zahrnují areál školy, pohostinství a obecního úřadu, považovat za stabilizované. S novou výstavbou není uvažováno, nutno zajišťovat jejich architektonickou údržbu.

- v zóně vznikajícího centra obce vystavět jedno až dvoupodlažní objekt komerčního charakteru, vhodný pro maloobchod a služby s případným zřízením služebního ( soukromého ) bytu. Dále vystavět architektonickou dominantu navrhovaného centra - kapli včetně rozptylových ploch a kvalitní vzrostlé zeleně. Zvýšenou pozornost věnovat dopravní obsluze - zásobování i parkování návštěvníků. Všechny objekty vznikajícího centra včetně objektů k rekonstrukci ( statek, maloobchodní prodejny ) musí být, vzhledem k významu místa, hodnotně architektonicky ztvárněny.

- v zóně specifického občanského vybavení a technické ( dopravní ) vybavenosti při silnici I/57 se předpokládá výstavba motorestu a čerpací stanice PH včetně obslužných a parkovacích ploch. Vzhledem k atraktivitě místa musí být objekty hodnotně architektonicky ztvárněny.

- zóně, zahrnující areál výletiště a pramenů " Zrzávky" navrhujeme citlivé dotvoření prostoru architektonicky hodnotnými stavbami a detaily za účelem zkulturnění prostředí a ochrany přírody.

- při projednání konkrétních investic si referát obrany a ochrany Okresního úřadu v Novém Jičíně vyhrazuje právo, možnost řešit stavby s dvou účelovým využitím, jako stálé protiradiační úkryty s nuceným větráním.

 

C - centrální zóna

Činnost v této zóně se musí řídit zásadami prostorové regulace a funkčního využití území v intencích architektonického detailu na výkr. 2.3 - Centrum obce- úprava návsi. Některé prvky prostorové regulace jsou navrženy do směrné části ÚPN.

V zóně je nutno se řídit zásadami:

- na vymezených plochách se předpokládá výstavba objektů pro občanskou vybavenost komerčního charakteru, doplněných architektonickou dominantou - kaplí.

- nepřipustit zde chov hospodářských zvířat.

- nepovolovat nové drobné stavby, výjimečně povolit přístavby nebo nástavby podrobené architektonickému návrhu.

- nutnou údržbu, rekonstrukce a modernizace je žádoucí zde provádět v souladu s charakterem okolní zástavby a při uplatnění doporučených stavebních materiálů.

- u nových objektů se přiblížit hmotovému uspořádání a charakteru okolní zástavby s výjimkou navrhovaného objektu specifického občanského vybavení - kaple - architektonická dominanta centrální zóny.

-při projednání konkrétních investic si referát obrany a ochrany Okresního úřadu v Novém Jičíně vyhražuje právo, možnost řešit stavby s dvouúčelovým využitím, jako stálé protiradiační úkryty s nuceným větráním.

 

A - zóny podnikatelských aktivit

Území se smíšenou podnikatelskou funkcí, kde se pro rozvoj zájmového území předpokládá dle místních podmínek realizace drobného podnikání a služeb bez nepřípustného vlivu na okolí. Provozované činnosti mohou mít i určité negativní vlivy, ale v souladu s platnými hygienickými předpisy. Tyto vlivy zároveň nesmí obtěžovat vlastníka, uživatele či správce provozovaného zařízení.

VS - zóny výrobních služeb

Území, mající charakter smíšené zóny, kde se předpokládá rozvoj výrobních, opravárenských či skladových kapacit s přirozeně vyšším hygienickým a dopravním zatížením. Do zóny jsou zahrnuta i rozsáhlejší zařízení technické infrastruktury obce. Integrace s funkcí obytnou a rekreační není přípustná

P - zóna zemědělské výroby

Vymezuje území části areálu farmy zemědělského družstva, kde se předpokládá znovuobnovení zemědělské výroby bez dalšího rozšiřování.

Pro činnost v této zóně je nutno respektovat podmínky:

- minimalizovat dopad živočišné výroby na přilehlou obytnou zástavbu výsadbou ochranné zeleně uvnitř i po okraji areálu.

- snížením kapacity živočišné výroby zmenšit rozsah navrhovaného pásma hygienické ochrany

- rekonstrukcí kejdového hospodářství zamezit nepříznivému vlivu provozu na životní prostředí

- parkování účelových strojů řešit v rámci dotčené zóny

 

X- zóna zvláštního určení

Zahrnuje plochy a zařízení v zastavěném území obce, zajišťující dílčí funkce obrany státu. Koncipování rozvoje zóny a jejich funkcí podléhá zvláštním předpisům vojenských úřadů spolu s generálním souhlasem vojenské správy.

R - zóny sportovní a rekreační

Území představuje v místních podmínkách sportovní areál a zahrádkové osady.

Sportovní areál s travnatým hřištěm, technickým a sociálním zázemím a klubovnou bude vhodné na základě místních sportovních aktivit postupně citlivě doplňovat - rozšiřovat jeho využití zhodnocením souvisejících ploch.

 

B - Volná krajina.

P - zóny zemědělské výroby

Představují ucelené plochy obhospodařovaného zemědělského půdního fondu. Případná přísně účelová zástavba zemědělské výroby je v odůvodněných případech možná, musí však být citlivě začleněna do krajiny a současně splňovat veškeré požadavky hygieny a ochrany životního prostředí. Oplocování pozemků se připouští pouze vyjímečně.

Z - zóny zeleně ( krajinné)

Převážně vymezují území, kde je žádoucí zachování přírodního a krajinného prostředí. Dotčené zóny zahrnují plochy lesů, luk, remízků, vodní plochy a toky. Připouští se pouze účelová výstavba sloužící lesní výrobě, lesnímu výzkumu, údržbě toků a dále liniové stavby inženýrských sítí a dopravy.

R - zóna rekreační

Představuje v místních podmínkách výletiště " Zrzávky" v neurbanizované části zájmového území. Zde se navrhuje citlivé dotvoření prostoru za účelem zkulturnění prostředí a ochrany přírody v intencích architektonického detailu na výkr. 2.4 - Zrzávka - úprava pramenů a výletiště.

 

D - zóny dopravy

Vymezují dopravní koridory a zařízení v řešeném území. Nejsou zde zahrnuty komunikace, jejichž vliv na okolí nevytváří potřebu samostatné funkční zóny.

Článek 5.

Funkční složky.

Ve funkčním uspořádání území se stanoví tyto zásady:

1. Kulturně historické a přírodní hodnoty území

a) Respektovat stavby a rázovité objekty k architektonické ochraně, chráněná území přírody a zdroje pitné vody.

 

2. Bydlení.

a) Obytnou funkci rozvíjet na vymezených plochách v navrženém zastavěném území obce výstavbou rodinných domků.

b) Mimo vymezené plochy povolovat obytné domy vyjímečně - jako dostavbu některých proluk u komunikací vybavených inženýrskými sítěmi.

c) Před každou novou výstavbou provádět podrobný radonový průzkum.

d) U dostaveb, přístaveb a rekonstrukcí respektovat okolní zástavbu - stavební čáru, výšku římsy, tvarování střech, intenzitu využití území a pod.

e) Dopravu v klidu ( garážování ) řešit jako součást rodinného domu, příp. jako drobnou stavbu s doplňkovou funkcí ke stavbě hlavní na pozemku rodinného domu.

f) při projednání konkrétních investic si referát obrany a ochrany Okresního úřadu v Novém Jičíně vyhražuje právo, možnost řešit stavby s dvouúčelovým využitím, jako stálé protiradiační úkryty s nuceným větráním.

 

3. Výroba a služby.

a) Nové areály výroby a služeb budou realizovány ve vytypovaných lokalitách .

b) Pásma hygienické ochrany budou stanovena na podkladě podnikatelských záměrů a zatížení prostředí rozhodnutím o ochranném pásmu.

.

4. Občanská vybavenost.

a) Nová občanská vybavenost bude realizována na komerční bázi formou dostaveb nebo přestaveb a jako vestavěná v rodinných domech vyjma navrženého centra obce a specifického občanského vybavení při silnici I/57.

b) V nových lokalitách rodinných domů mohou být případně realizovány obchody a nerušící služby sloužící obyvatelům těchto lokalit v závislosti na soukromých podnikatelských aktivitách.

c) Při realizaci nových zařízení občanské vybavenosti budou odstavné plochy buď v rámci objektu, nebo na vlastním pozemku.

d) při projednání konkrétních investic si referát obrany a ochrany Okresního úřadu v Novém Jičíně vyhražuje právo, možnost řešit stavby s dvouúčelovým využitím, jako stálé protiradiační úkryty s nuceným větráním.

 

5. Sport a rekreace

a) Sportovní areál bude na základě místních sportovních aktivit postupně citlivě doplňován a zhodnocován využitím souvisejících ploch.

b) Bude realizována úprava areálu "Zrzávky" dle návrhu architekta.

 

6. Zeleň

a) Budou realizovány nové plochy zeleně alespoň v rozsahu výkresů 1.2 - Regulační plán využití území a 1.5 - Komplexní urbanistický návrh

 

7. Doprava

a) Železniční trať číslo 300 Ostrava - Kojetín se železniční stanicí Hodslavice - Hostašovice pokládat za územně stabilizovaný prvek, výhledově určený k elektrifikaci.

b) U nadřazené silniční sítě na sil. I/57 výhledově realizovat navrhované úpravy, hlavně pak odstranění úrovňového křížení silnice s tratí ČD.

c) Systém sběrných komunikací v obci dotvořit v závislosti na aktivizaci zemědělské výroby a podnikatelských aktivit účelovými komunikacemi podél severního a jižního okraje zastavěného území v linii záhumenních cest. Polní a lesní komunikace budou navrhovány v rámci provádění pozemkových úprav a doplní řešení dopravy dle výkr. 1.4.

d) Upravit křižovatku v odbočení III/05716 severním směrem pro odstranění dopravní závady.

e) Dobudovat chodníky pro pěší podél hlavní komunikace s protažením jihovýchodně až k nádraží ČD.

f) Ve vazbě na navrhované občanské vybavení budoucího centra obce vytvořit klidové, rozptylové a odstavné plochy u objektů a zařízení

g) Pro cykloturistiku organizačně a fyzicky vybudovat systém hlavních tras, výhledově přecházejících do cykloturistických tahů dle regionální koncepce vně vesnického sídelního útvaru.

h) Při využívání území respektovat podmínky stanovených ochranných pásem všech dopravních zařízení.

 

8. Vodní hospodářství.

a) Doplnit vodovodní síť včetně rekonstrukce poruchových úseků sítě za účelem minimalizace ztrát.

b) Vystavět splaškovou kanalizaci v zastavěném území obce v trasách a plochách dotčených návrhem ÚPN.

c) Vystavět mechanicko-biologickou čistírnu odpadních vod v bezzápachovém provedení severně od zastavěného území obce při levém břehu Stranického potoka včetně sítí a objektů energetického a dopravního napojení. Do doby realizace splaškové kanalizace a ČOV povolovat u nové zástavby vybudování individuálních nebo skupinových ČOV se zaústěním do stávající jednotné kanalizace.

d) Vybudovat ochranné vegetační pásy vzrostlé zeleně kolem vodních toků a navrhované ČOV především v interakci se zónou bydlení.

9. Energetika.

a) Vymístit distribuční trafostanici č. 1 z centrální části obce na severní okraj zastavěného území.

b) Při rekonstrukci distribuční sítě NN v centru obce vedení kabelizovat v rozsahu návrhu ÚPN.

c) Vystavět novou trafostanici v jihovýchodní zastavěné části obce v prostoru navrhované soustředěné zástavby.

d) Přemístit distribuční trafostanici č. 2 z areálu zemědělské farmy jižně do prostoru bytové zástavby.

e) Nové rozvody v centrálních a obytných zónách budovat jako kabelové.

f)V případě aktivizace podnikatelských aktivit ve vytypovaných zónách realizovat objekty a sítě energetického napojení dle návrhu ÚPN.

g)Vystavět trasy středotlakého plynovodu až do ploch navrhovaného zastavění.

h)respektovat ochranná pásma energetických zařízení a sítí.

10. Spoje.

a) V rámci rozvoje telekomunikačního provozu vybudovat místní telefonní sítě úložnými kabely v souvislosti s digitalizací celé oblasti ve vyhovujících rozvojových parametrech.

 

11. Péče o životní prostředí.

a) Co největší počet lokálních topenišť převést na ušlechtilá paliva - zemní plyn, případně elektrickou energii, dřevoplyn, sluneční a větrnou energii.

b) Ochranu před nadměrným zátížením průjezdné komunikace hlukem a zplodinami zajistit vybudování objízdných komunikací v linii záhumenních cest.

c) Tuhé komunální odpady ukládat na řízené skládky dle svozové výhodnosti.

d) Navržená pásma hygienické ochrany realizovat formou rozhodnutí o ochranném pásmu.

 

12. Územní systém ekologické stability krajiny.

a) Chránit dotčená území a postupně realizovat biocentra a biokoridory v plochách dle výkresu 2.2 - Územní systém ekologické stability.

13. Ochrana půdy.

a)           Nebudou zabírány pozemky kromě řádně projednaných ploch, uvedených na výkrese 2.1 - Vyhodnocení záboru půdy, ze zásady plynule navazujících na zastavěné území obce.

b)          Vhodné plochy, jejichž funkce v návrhovém období zanikne a které nejsou navrženy k jiným účelům, budou průběžně rekultivovány.

 

Část III.

Stanovení veřejně prospěšných staveb

Článek 6

.

Veřejně prospěšné stavby.

              Za veřejně prospěšné stavby se prohlašují stavby určené pro širokou veřejnost, sociální oblast, veřejné technické vybavení území vesnického sídelního útvaru, podporující jeho rozvoj a stavby pro ochranu životního prostředí.

              Podle § 108 zákona č. 50/1976 Sb. ve znění zákona č. 262/1992 Sb. § 108, lze pozemky, stavby a práva k nim, potřebné pro uskutečnění staveb a jejich užívání nebo vlastnická práva k pozemkům a stavbám omezit rozhodnutím stavebního úřadu.

 

1. Vymezení veřejně prospěšných staveb.

Ve vesnickém sídelním útvaru Hostašovice jsou stanoveny tyto veřejně prospěšné stavby:

realizace ochranné a veřejné zeleně podle regulačního plánu využití území a komplexního urbanistického návrhu

- výstavba nových nebo rekonstrukce stávajících vozidlových komunikacích,

cyklistických stezek, chodníků.

- zřizování nových parkovacích ploch

- výstavba a rekonstrukce rozvodů pitné vody

-výstavba kanalizace a zařízení likvidace odpadních vod

- výstavba zařízení a rozvodů elektrické energie

- dokončení rozvodů a zařízení pro zásobování plynem

- výstavba rozvodů spojů

- realizace územního systému ekologické stability krajiny.

- výstavba zařízení pro zajištění činností a služeb, které jsou obce povinny zajišťovat ze zákona, viz § 14 , odst. 1, písm.n, p, r, zák. č. 367/1990 Sb. o obcích ve znění pozdějších předpisů.

 

Část IV.

Závěrečná ustanovení.

Článek 7

.

Uložení dokumentace

.

              Územní plán vesnického sídelního útvaru Hostašovice je uložen na Obecním úřadě v Hostašovicích, na Městském úřadě Nový Jičín a na Okresním úřadě Nový Jičín.