Vyhláška č. 3/2001, o odpadech,

kterou se stanovuje systém sběru, třídění a využívání komunálních odpadů a systém nakládání se stavebním odpadem, poplatek za sběr, třídění a využívání a zneškodňování komunálních odpadů a způsob jeho výběru

Zastupitelstvo obce Hostašovice se dne10.12.2001usneslo vydat na základě § 17 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a v souladu s § 84, odst. 2, písm. i) a dle § 35 odst. 3 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích v platném znění, tuto obecně závaznou vyhlášku:

Část první

základní ustanovení

Čl. 1

Působnost vyhlášky

1.     Vyhláška stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a systém nakládání se stavebním odpadem na území obce Hostašovice. Stanoví také povinnosti fyzických osob při nakládání s komunálním odpadem a fyzických osob a původců odpadů při nakládání se stavebním odpadem.

2.     Vyhláška se nevztahuje na nakládání s odpadními vodami a konfiskáty živočišného původu.

Čl. 2

Základní pojmy

1.     Komunální odpad je dle § 4, písm.b) zákona o odpadech, veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání.

2.     Nebezpečným odpadem je dle § 4, písm.b) zákona o odpadech, odpad uvedený v Seznamu nebezpečných odpadů uvedeném v prováděcím předpise a jakýkoliv jiný odpad, který vykazuje jednu nebo více nebezpečných vlastností uvedených v příloze zákona č. 185/2001 S., o odpadech. Jedná se např. o barvy, lepidla pryskyřice, rozpouštědla, kyseliny, hydroxidy, detergenty, odmašťovací přípravky, fotochemikálie, léky, pesticidy, galvanické články, oleje nebo tuky ( s výjimkou olejů na smažení), zářivky nebo ostatní odpady s obsahem rtuti, zařízení s obsahem chlorfluoruhlovodíků.

3.     Stavební odpad je odpad, který vzniká na území obce při činnosti fyzických osob, právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání při nové výstavbě, stavebních úpravách, opravách a demolicích. Jedná se např. o beton, cihly, keramiku, sádrové stavební hmoty, azbestové stavební hmoty, dřevo, sklo, plasty, asfalt, dehet, kovy, kabely, zeminu a hlušinu, izolační materiály, směsný nebo demoliční odpad.

4.     Objemný odpad je část komunálního odpadu, kterou vzhledem ke svým rozměrům nebo hmotnosti nelze odkládat do sběrných nádob 110 litrů ( popelnice ).

5.     Zbytkový odpad je složka komunálního odpadu, která vzniká po vytřídění skla, plastů, nebezpečného odpadu a objemného odpadu.

6.     Odpadem ze septiků je kal usazený v jednotlivých komorách septiků. Septikem se rozumí zařízení k sedimentaci usaditelných látek z odpadních vod. Tímto odpadem nejsou odpadní vody vypouštěné ze septiků, s nimiž je nutno nakládat v souladu se zákonem o vodách.

7.     Odpadem ze žump je odpad soustředěný v žumpě včetně odpadních vod. Žumpou se rozumí nádrž bez odtoku určená k akumulování odpadních vod.

8.     Pověřená osoba je právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která provádí svoz nebo sběr komunálního odpadu na základě smlouvy uzavřené s obcí Hostašovice.

9.     Sběrná nádoba je nádoba určená k odložení komunálního odpadu, která splňuje technické parametry podle zvláštních předpisů ( např. zák. č. 30/1968 Sb. o státním zkušebnictví, ve znění pozdějších předpisů a vyhláška číslo 338/1997 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady) a je v nájmu nebo vlastnictví pověřené osoby.

10. Uživatel objektu je fyzická osoba, která má v objektu trvalý nebo dlouhodobý pobyt. U staveb pro individuální rekreaci jím je její vlastník.

11. Objekt je:

a.      bytový nebo rodinný dům,

b.     stavba, ve které je alespoň jeden byt nebo místnost určená k bydlení,

c.      stavba pro individuální rekreaci,

d.     zahradní chatka plnící funkci jako stavba pro individuální rekreaci,

Část druhá

systém nakládání s komunálním odpadem

Čl. 3

Systém sběru, svozu, třídění, využívání a zneškodňování komunálních odpadů dle § 17 zákona o odpadech

1.     Komunální odpad se v obci třídí na následující složky:

a.      sklo bílé a barevné

b.     plasty

c.      objemný odpad

d.     nebezpečný odpad

e.      odpad z údržby zeleně

f.       zbytkový odpad

2.     Pro odkládání komunálních odpadů jsou určena tato místa:

a.      Sběrné nádoby nebo kontejnery pro jednotlivé složky komunálního odpadu dle odst. (1)

b.     Sběrné místo nebezpečných odpadů ve stanovených termínech

c.      Škola, pokud je v ní organizován sběr určitých složek komunálního odpadu

d.     Veřejné odpadkové koše

e.      Plastové pytle, pokud tento způsob sběru vyhlásí pro některou složku komunálního odpadu OÚ Hostašovice

3.     Barva sběrných nádob slouží pro rozlišení složek komunálního odpadu, které je možno do sběrných nádob odložit

a.      Zelená - sklo barevné a bílé

b.     Žlutá - plasty

4.     Svoz zbytkového odpadu zajišťuje pověřená osoba podle svozového plánu s minimální frekvencí 1 x za 14 dní

5.     Odvoz separovaného odpadu z barevně odlišených sběrných nádob dle odst. 3 zajišťuje pověřená osoba po naplnění nádob.

6.     Pro odvoz objemného odpadu fyzických osob je určen velkoobjemový kontejner trvale umístěný na vyhrazeném místě. Tento kontejner však není určen pro právnické a fyzické osoby oprávněné k podnikání, které neuzavřely písemnou smlouvu s obcí Hostašovice.

7.     Nebezpečné složky komunálního odpadu jsou předávány ve stanovených termínech a čase pověřenému pracovníkovi při vyhlášeném sběru. Převzetí odpadu je podmíněno prokázáním trvalého bydliště v obci.

8.     Právnické osoby nebo fyzické osoby oprávněné k podnikání mohou využívat systém nakládání s komunálním odpadem pouze na základě písemné smlouvy s obcí Hostašovice, jejíž součástí je také dohodnutá odběrní cena složená z ceny za nakládání se zbytkovým, tříděným, nebezpečným a objemným odpadem.

9.     Odpady od právnických a podnikajících fyzických osob je zakázáno ukládat do veřejných odpadkových košů a do sběrných nádob zbytkového odpadu určených pro občany.

10. Pořadatelé veřejných (např. kulturních, obchodních, sportovních, zábavních) akcí jsou povinni v místech konání těchto akcí zajistit umístění dostatečného množství nádob na odpadky a zabezpečovat na své náklady jejich včasné a řádné vyprazdňování. Před zahájením akce jsou povinni předložit Obecnímu úřadu v Hostašovicích doklady o způsobu využití nebo odstranění odpadu.

11. Obsahuje-li sběrná nádoba zakázané druhy odpadů, odmítne pověřená osoba její vyprázdnění a oznámí tuto skutečnost neprodleně vlastníkovi objektu, který je povinen zajistit nápravu (např. dotřídění)

12. Do konkrétní sběrné nádoby, která dle označení v čl. 6, odst. 4 přísluší k danému objektu, smí odkládat odpady pouze uživatel tohoto objektu.

Čl. 4

Povinnosti fyzických osob

1.     Fyzické osoby jsou povinny:

a.      komunální a stavební odpad ukládat, skladovat na dobu nezbytnou nebo zneškodňovat pouze v prostorách, zařízeních nebo objektech k tomu určených

b.     komunální odpad ukládat do příslušných sběrných nádob tak, aby je bylo možno řádně uzavřít a odpad z nich při manipulaci nevypadával

c.      třídit odpad na složky dle systému uvedeného v čl. 3

d.     vytříděné, sklo a plasty odkládat do barevně označených sběrných nádob

e.      odděleně shromažďovat, třídit nebezpečné odpady a předávat je v určenou dobu pověřenému pracovníkovi při vyhlášeném sběru

f.       objemný odpad odkládat do velkoobjemových kontejnerů přistavených pro tento účel na vyhrazeném místě

2.     Není dovoleno:

a.      odkládat odpady mimo sběrné nádoby

b.     ukládat do sběrných nádob žhavý popel

c.      ukládat do sběrných nádob nebezpečné složky komunálního odpadu

d.     odkládat do nádob pro vybrané druhy odpadů jiné odpady, než pro které jsou určeny

e.      spalovat odpad ve sběrných nádobách

f.       spalovat komunální odpad mimo dřeva a papíru bez škodlivin

g.      ukládat do veřejných odpadkových košů odpad z domácností

Čl.5

Vlastník objektu

1.     Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní objekt nebo je jeho správcem nebo má k němu právo hospodaření

a.      si zajistí u Obecního úřadu v Hostašovicích takový počet sběrných nádob na zbytkový odpad, aby nedocházelo k hygienickým závadám. Nebude-li mít vlastník sběrné nádoby od OÚ v Hostašovicích, musí mít od OÚ pro vývoz svých nádob jeho souhlas.

b.     určuje stálé stanoviště nádob v dohodě s vlastníkem pozemku

c.      udržuje čistotu na stálém stanovišti sběrných nádob

d.     přistaví sběrné nádoby na nezbytně nutnou dobu v době svozu na místo dle Čl. 6 a současně zajistí, aby sběrné nádoby nezpůsobovaly hygienické závady, neomezovaly ani neohrožovaly bezpečnost silničního provozu ani bezpečnost chodců

2.     Pro vývoz zbytkového odpadu přísluší pro jeden objekt tyto počty sběrných nádob

a.      1 nádoba     1 - 3 osoby s trvalým pobytem nebo rekreační objekt

b.     max. 2 nádoby      4 – 7 osob s trvalým pobytem

c.      max. 3 nádoby      8 a více osob s trvalým pobytem

Čl. 6

Používání a označování sběrných nádob

1.     Sběrnou nádobu na zbytkový komunální odpad propůjčuje OÚ Hostašovice nebo ji má osoba zapojená do sběru odpadu vlastní. Při poškození nebo po opotřebení lze na požádání sběrnou nádobu u OÚ vyměnit. Podmínky propůjčení a výměny sběrných nádob řeší vyhláška o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

2.     Stálé stanoviště sběrných nádob určuje nebo zřizuje na své náklady vlastník objektu po dohodě s vlastníkem pozemku na svém pozemku.

3.     K provedení vývozu lze na nezbytně dlouhou dobu sběrné nádoby umístit u pozemní komunikace maximálně 3 m od kraje pozemní komunikace, ( zpravidla na chodník nebo zelený pás ) ze které se svoz provádí. Za nezbytně dlouhou dobu se považuje den předcházející svozu a den svozu.

4.     Vlastník či nájemce objektu zajišťuje označení sběrných nádob pro jednoznačnou identifikaci, z níž je patrné, ke kterému objektu nádoba přísluší. Vlastník nebo nájemce objektu pečuje o označení nádoby po celou dobu užívání.

 

Část třetí

Nakládání se stavebním odpadem

Čl.7

Nakládání se stavebním odpadem

1.     Stavební odpad vhodný k úpravě a využití musí být nabídnut provozovateli zařízení na využití stavebního odpadu

2.     Fyzickým osobám, kterým vznikne stavební odpad v množství do 1 m3 umožní OÚ Hostašovice jeho předání na vyhrazené místo.

3.     V případě, že chce dotčená osoba stavební odpad využít jinak než je uvedeno v odst. 1 a 2 (např. vyrovnávání terénních nerovností, využití při stavbě apod. ), musí mít k takovému nakládání se stavebním odpadem písemný souhlas odboru životního prostředí Městského úřadu Nový Jičín.

4.     Stavební odpad, který není možné využít dle odst. 1, až 3, je nutné zneškodnit uložením na řízené skládce.

ČÁST ČTVRTÁ

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Čl. 8

Sankce, kontrola a účinnost

1.     Porušení této vyhlášky se posuzuje podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.

2.     Kontrola dodržování této vyhlášky přísluší Obecnímu úřadu v Hostašovicích.

3.     Přijetím této vyhlášky se ruší obecně závazná vyhláška obce Hostašovice číslo 1/1998.

4.     Tato vyhláška nabývá účinnosti 1.1.2002.

Zdeněk Hruška místostarosta

Antonín Plešek starosta obce